GlobaLeaks - en to ar translation catalogue (565 entries)

en: Log in
ar: اتّصال

en: Theme customization
ar: تخصيص المظهر

en: Languages
ar: اللغات

en: Text customization
ar: تخصيص النص

en: Advanced
ar: متقدم

en: Question templates
ar: نماذج السؤال

en: Questionnaires
ar: الاستطلاعات

en: Add new questionnaire
ar: أضف استطلاعا جديدا

en: Home
ar: الصفحة الرئيسية

en: Changelog
ar: سجلّ التغييرات

en: License
ar: الترخيص

en: Templates
ar: النماذج

en: Delete
ar: حذف

en: Anomalies
ar: الحالات الشاذّة

en: Preferences
ar: التفضيلات

en: Notifications
ar: التنبيهات

en: file unavailable
ar: الملف غير متوفر

en: Date
ar: تاريخ

en: Expiration date
ar: تاريخ الانتهاء

en: Last Access
ar: النفاذ الأخير

en: Files
ar: الملفّات

en: Comments
ar: تعليقات

en: Messages
ar: الرسائل

en: Details
ar: تفاصيل

en: Platform wizard
ar: معالج المنصة

en: CREDIT CARD
ar: بطاقة الائتمان

en: YOUR NAME
ar: اسمك

en: Label the report
ar: صنّف البلاغ

en: Postpone the expiration date
ar: تأجيل تاريخ نهاية الصلوحية

en: Select all
ar: اختر الكل

en: Deselect all
ar: الغاء كل الاختيارات

en: Refresh
ar: تحديث

en: Preview
ar: معاينة

en: The whistleblower has already read the last update
ar: المبلغ قد قرأ آخر تحديث

en: The whistleblower has not read the last update yet
ar: المبلغ لم يقرأ آخر تحديث بعد

en: Move up
ar: حرك الى الاعلى

en: Move down
ar: حرك الى الاسفل

en: Move left
ar: حرك الى اليسار

en: Move right
ar: حرك الى اليمين

en: Import
ar: إدخال

en: Export
ar: إخراج

en: Save all
ar: تخزين الكل

en: Access control
ar: سيطرة الوصول

en: Number
ar: رقم

en: Email
ar: بريد إلكتروني

en: Regular expression validator
ar: مدقق العبارات العادية

en: Minimum number of input characters
ar: الحد الأدنى لعدد الرموز المدخلة

en: Maximum number of input characters
ar: الحد الأقصى لعدد الرموز المدخلة

en: Earliest selectable date
ar: أقرب تاريخ للاختيار

en: Latest selectable date
ar: آخر تاريخ للاختيار

en: 0 = auto
ar: 0= أوتوماتيكي

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Attachment
ar: مرفق

en: Attachments
ar: مرفقات

en: Change your password
ar: تغيير كلمة المرور

en: User
ar: مستخدم

en: Motivation
ar: الدوافع

en: Status
ar: حالة

en: Request motivation
ar: دوافع الطلب

en: Reply motivation
ar: دوافع الاجابة

en: Request status
ar: حالة الطلب

en: Custodian
ar:  الحارس

en: Identity
ar: الهوية

en: Access requested
ar: مطلوب النفاذ

en: Request access to the whistleblower's identity
ar: طلب النفاذ الى هوية المبلغ

en: Please write a motivation
ar: الرجاء كتابة الدوافع

en: Reply to the request
ar: الاجابة على الطلب

en: Authorized
ar: مسموح به

en: Denied
ar: مرفوض

en: Waiting for authorization
ar: في انتظار التفويض

en: New request
ar: طلب جديد

en: Authorize
ar: تفويض

en: Deny
ar: رفض

en: Deny access to the whistleblower's identity
ar: رفض النفاذ الى هوية المبلغ

en: Authorize access to the whistleblower's identity
ar: السماح بالنفاذ الى هوية المبلغ

en: URL redirects
ar: إعادة توجيه URL

en: Anomaly detection thresholds
ar: عتبات كشف الانحرافات

en: Available disk space
ar: المساحة المتوفرة على القرص

en: Last update
ar: آخر تحديث

en: Disable notifications to administrators
ar: تعطيل الإشعارات للاداريين

en: Disable notifications to custodians
ar: تعطيل الإشعارات للحامين

en: Disable notifications to recipients
ar: تعطيل الإشعارات للمستلمين

en: Score
ar: مجموع النقاط

en: Trigger question
ar: سؤال التشغيل

en: Triggered by score:
ar: يُشغل بمجموع نقاط:

en: Weak
ar: ضعيف

en: Acceptable
ar: مقبول

en: Strong
ar: قوي

en: Silence email notifications
ar: اسكات الاشعارات بالبريد الالكتروني

en: Turn on email notifications
ar: تشغيل الاشعارات بالبريد الالكتروني

en: Input validation
ar: التحقق من صحة المدخلات

en: Email address
ar: بريد إلكتروني

en: Custom
ar: مخصص

en: None
ar: لا شيء

en: Regular expression
ar: تعبير نمطي

en: Search
ar: بحث

en: This custom text is no longer displayed on the platform. The original text has either changed or been removed.
ar: هذا النصّ المخصّص لم يعد قابلاً للعرض على المنصّة. النصّ الأصليّ إما تغيّر أو تمّت إزالته.

en: Audit log
ar: سجل التدقيق

en: Stats
ar: الاحصائيات

en: Activities
ar: الأنشطة

en: Reports
ar: التقارير

en: Report
ar: بلاغ

en: Users
ar: المستخدمون

en: From
ar: من

en: Number of downloads
ar: عدد التحميلات

en: File size not accepted.
ar: حجم الملف غير مقبول.

en: Maximum file size is:
ar: الحد الأقصى لحجم الملف هو:

en: Scheduled jobs
ar: العمليات المجدولة

en: Regenerate
ar: اعادة تكوين

en: Display options alphabetically
ar: إظهار الخيارات بترتيب أبجدي

en: Enable email notifications for:
ar: تمكين اشعارات البريد الالكتروني الى :

en: Disable
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Use as default
ar: التعيين كوضع افتراضي

en: Collapse
ar: طي

en: Expand
ar: تمديد

en: Select
ar: تحديد

en: Deselect
ar: الغاء الاختيار

en: Surname
ar: اللقب

en: New
ar: ‮جديد

en: Opened
ar: مفتوح

en: Closed
ar: مغلق

en: Placeholder
ar: نائب

en: Print
ar: طباعة

en: Previous
ar: السابق

en: Next
ar: التالي

en: First
ar: اﻷول

en: Last
ar: اﻷخير

en: Send a test email to your email address.
ar:  ارسال بريد الكتروني تجريبي الى عنوان البريد الإلكتروني الخاص بك.

en: Block the submission
ar: أوقف البلاغ

en: Skip the recipient account creation.
ar: تجاوز عملية إنشاء حساب للمستلم.

en: Send activation link
ar: إرسال رابط التفعيل

en: Password reset
ar: إعادة ضبط كلمة السر

en: One or more recipients have not performed the first login yet. This means they won't be receiving reports.
ar: لم يقم واحد أو أكثر من المستلمين بتسجيل الدخول للمرة الأولى حتى الآن. هذا يعنى أنهم لن يتمكنوا من استلام بلاغات.

en: This user has not performed the first login yet.
ar: هذا المستخدم لم يقم بتسجيل الدخول للمرة الأولى حتى الآن.

en: seconds
ar: ثواني

en: This domain name is not available.
ar: اسم النطاق غير متاح.

en: Copy to clipboard
ar: نسخ إلى الحافظة

en: Logout
ar: تسجيل الخروج

en: File a report
ar: تقديم بلاغ

en: Before proceeding, please set a new password.
ar: قبل المتابعة، يرجى تغيير كلمة المرور الخاصة بك.

en: Before proceeding, please enable the two factor authentication.
ar: قبل المتابعة، يرجى تمكين الإستيثاق ذو المعاملين.

en: Enable
ar: تمكين

en: Low
ar: منخفض

en: High
ar: عالٍ

en: megabytes
ar: بالميغابايت

en: percentage
ar: بالنسبة المئوية

en: Save
ar: حفظ

en: Type
ar: نوع

en: ID
ar: المُعرِّف

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Role
ar: دور

en: Name
ar: اسم

en: Creation date
ar: تاريخ الانشاء

en: Last access
ar: آخر دخول

en: Whistleblower's last access
ar: ﺁخر دخول لـ WB

en: Substatuses
ar: الحالات الثانوية

en: Add
ar: أضف

en: Label
ar: التسمية

en: This field is mandatory
ar: هذا الحقل إلزامي

en: Edit
ar: تحرير

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Report statuses
ar: تقرير الحالات

en: Hidden
ar: ‮مخفي

en: Description
ar: وصف

en: Questionnaire
ar: استبيان

en: Recipients
ar: المتلقّون

en: days
ar: ‮أيّام

en: Set the value to 0 to disable this feature.
ar: اضبط القيمة على 0 لإلغاء تفعيل هذه الخاصية.

en: Show the questionnaire navigation interface
ar: أظهر واجهة التنقل للإستطلاع

en: Allow whistleblowers to select their recipients
ar: السماح للمبلغين بتحديد متلقّيهم

en: Select all recipients by default
ar: اختر جميع المتلقين بشكل اعتيادي

en: Maximum number of selectable recipients:
ar: الحد الأقصى لعدد المتلقين الذي يمكن اختياره :

en: Show recipients in alphabetical order
ar: إظهار المتلقين بترتيب ابجدي

en: Show recipient details on the status page of the report
ar: عرض تفاصيل المتلقي على صفحة حالة البلاغ

en: Enable comments
ar: تفعيل التعليقات

en: Allow the whistleblower to write comments
ar: تمكين المبلغ من كتابة تعليقات

en: Enable private messages
ar: تفعيل الرسائل الخاصة

en: Allow the whistleblower to send messages
ar: تمكين المبلغ من ارسال رسائل

en: Allow the whistleblower to add attachments
ar: السّماح للمبلغين باضافة مرفقات إلى البلاغ

en: Additional questionnaire
ar: الاستبيان اﻹضافي

en: Scoring system options
ar: خيارات نظام تسجيل النقاط

en: Threshold
ar: حد العتبة

en: Value
ar: ‮القيمة

en: Medium
ar: متوسط

en: Software version:
ar: نسخة البرنامج:

en: Restrict access to specific IP addresses
ar: احصر الدخول على عناوين IP محددة

en: Enabled
ar: مفعل

en: Allowed IP addresses
ar: عناوين بروتوكول الانترنت المسموح بها

en: Admin
ar: مشرف

en: Recipient
ar: المتلقّي

en: Each entry must be separated with a comma.
ar: يجب أن يكون كل إدخال مفصولا بفاصلة إنجليزية

en: Example:
ar: مثال

en: Hostname
ar: اسم المضيف

en: Organization
ar: منظمة

en: Invalid email address
ar: عنوان بريد إلكتروني غير صحيح

en: City
ar: المدينة

en: Country
ar: الدولة

en: Country code
ar: مفتاح الدّولة

en: Generate
ar: توليد

en: Private Key
ar: مفتاح سرّي

en: Certificate Signing Request
ar: طلب توقيع الشهادة

en: Download
ar: تنزيل

en: Certificate
ar: شهادة

en: Valid until:
ar: ساري المفعول حتى:

en: Issuer:
ar: المُصدِر:

en: Intermediate Certificates
ar: شهادات الوساطة

en: Reset
ar: إعادة ضبط

en: The platform supports the configuration of HTTPS through this interface.
ar: تمكّن المنصة تهيئة HTTPS من خلال هذه الواجهة.

en: Automatic configuration
ar: الترتيب التلقائي

en: Using automatic HTTPS configuration will handle the entire process of requesting, enabling and renewing certificates from the Let's Encrypt Certificate Authority.
ar: سيؤدي استخدام إعداد HTTPS الاوتوماتيكي إلى معالجة كامل عملية طلب ,تمكين وتجديد الشهادات من المرجع المفوّض لشهادة Let's Encrypt.ا

en: The platform must be reachable through a public IP address and the selected hostname must have a DNS record referencing that address.
ar: يجب التمكن من الاتصال بالمنصة عبر عنوان بروتوكول الإنترنت العام، ويجب أن يتوافق الاسم المحدد للمضيف مع سجل نظام أسماء النطاقات الذي يشير إلى هذا العنوان.

en: Proceed
ar: مواصلة

en: Manual configuration
ar: التهيئة اليدوية

en: The manual configuration wizard will guide you through the setup of HTTPS from an alternative Certificate Authority.
ar: سيوجّهك معالج التهيئة اليدوي خلال تمكين HTTPS من مرجع مصدّق بديل.

en: Disabled
ar: غير مفعل

en: Auto-renewal
ar: تجديد تلقائي

en: Tor Onion Service
ar: خدمة Tor onion

en: Anonymize outgoing connections
ar: إخفاء هوية الاتصالات الصادرة

en: Let the platform be reachable without Tor
ar: اسمح للمنصّة بأن تكون قابلة للوصول بدون Tor

en: Roles enabled to use the platform without Tor
ar: الجهات التي يسمح لها باستخدام المنصة بدون Tor

en: Whistleblower
ar: مبلّغ

en: To
ar: إلى

en: SMTP email address
ar: البريد الإلكتروني لبروتوكول نقل البريد الإلكتروني - SMTP

en: SMTP server address
ar: عنوان الخادم SMTP

en: SMTP server port
ar: منفذ الخادم SMTP

en: Security
ar: الأمان

en: Require authentication
ar: يستلزم الإستيثاق

en: Password
ar: كلمة السرّ

en: Number of hours before sending a report expiration alert
ar: عدد الساعات قبل إرسال تنبيه بانقضاء مدة البلاغ

en: Test the configuration
ar: ٌإختبر الضّبط

en: Reset SMTP configuration
ar: اعادة تعيين تهيئة SMTP

en: Reset notification templates to default
ar: إعادة ضبط نماذج الإشعارات إلى الوضع الإفتراضي

en: Template
ar: قالب

en: Question
ar: السؤال

en: Single-line text input
ar: إدخال نص ذو سطر واحد

en: Multi-line text input
ar: إدخال نص متعدد الأسطر

en: Selection box
ar: علبة الإختيار

en: Multiple choice input
ar: إدخال متعدد الاختيارات

en: Checkbox
ar: خانة الاختيار

en: Terms of service
ar: شروط الخدمة

en: Date range
ar: نطاق التاريخ

en: Group of questions
ar: مجموعة من الأسئلة

en: Row
ar: سطر

en: Column
ar: عمود

en: Width
ar: عرض

en: Question group
ar: مجموعة الأسئلة

en: Hint
ar: تلميح

en: Mandatory
ar: مطلوب

en: Accept multiple file uploads
ar: قبول رفع ملفات متعددة

en: Accept multiple answers
ar: قبول اجابات متعددة

en: Template override
ar: تجاوز القالب

en: Phone number
ar: رقم الهاتف

en: Text
ar: نص

en: Checkbox label
ar: عنوان خانة الإختيار

en: Add multimedia content
ar: أصف محتوى وسائط متعددة

en: Image
ar: صورة

en: Audio
ar: الصوت

en: Video
ar: الفيديو

en: Text shown upon negative answer
ar: النص الذي يظهر عند الإجابة السلبية

en: Trigger conditions
ar: الظروف المحفزة

en: Sufficient
ar: الكافي

en: Options
ar: خيارات

en: Addition
ar: الإضافة

en: Multiplier
ar: المضاعفة

en: Questions
ar: الأسئلة

en: Add new question
ar: إضافة سؤال جديد

en: Add question from template
ar: إضافة سؤال من نموذج

en: Duplicate
ar: تكرير

en: Steps
ar: الخطوات

en: Logo
ar: الشعار

en: Project name
ar: اسم المشروع

en: Homepage title
ar: عنوان الصفحة الرئيسية

en: Presentation
ar: التقديم

en: Question to solicit possible whistleblowers
ar: سؤال لجذب إنتباه المبلّغين المستقبليّين المحتملين

en: Whistleblowing button
ar: زرّ التبليغ

en: Disclaimer
ar: إخلاء مسؤولية

en: Footer
ar: ذيل الصفحة

en: Upload
ar: تحميل

en: Language:
ar: اللغة:

en: Add custom text
ar: اضافة نص مخصص

en: Custom text
ar: نص مخصص

en: Original text
ar: النص الأصلي

en: Original translation
ar: الترجمة الأصلية

en: Custom translation
ar: الترجمة المخصصة

en: Disable submissions
ar: منع البلاغات

en: Enable encryption
ar: تمكين التعمية

en: Enable administrators to change user passwords
ar: تمكين المدراء من تغيير كلمات سر المستخدمين

en: Administrators authorized to change user passwords:
ar: المسؤولون المفوضون لتغيير كلمات مرور المستخدم:

en: Enable multisite feature
ar: تمكين خاصية تعدد المواقع

en: Enable simplified login
ar: تمكين تسجيل دخول مبسط

en: Enable search engines indexing
ar: تفعيل فهرسة محركات البحث

en: Default questionnaire
ar: الاستطلاع الإفتراضي

en: Show contexts in alphabetical order
ar: اظهار السياقات في ترتيبٍ ابجديّ

en: Size limit for file attachments
ar: الحد الأقصى لحجم الملفات المرفقة

en: Require two factor authentication
ar: يستلزم الاستيثاق ذو المعاملين

en: Password change interval
ar: فترة تغيير كلمة السر

en: For security reasons, password changes are required at regular intervals.
ar: يستلزم تغيير كلمة السر على فترات منتظمة لأسباب أمنية.

en: Number of days till notifying unread reports to users
ar: عدد الأيام حتى إبلاغ التقارير غير المقروءة للمستخدمين

en: Disable the privacy panel
ar: تعطيل شارة الخصوصية

en: Enable custom privacy panel
ar: تمكين شريط الخصوصيّة المخصّص

en: Custom privacy panel
ar: مخصص لوحة الخصوصية

en: Enable custodian user role
ar: تمكين دور المستخدم الوصي

en: Enable scoring system
ar: تمكين نظام تسجيل النقاط

en: Logging level
ar: مستوى التسجيل

en: Log accesses of internal users
ar: تسجيل بيانات دخول المستخدمين الداخليين

en: Notify administrators of software problems
ar: نبّه المديرين الى أعطاب البرمجيّة

en: Notify developers of software problems
ar: نبّه المطوّرين الى أعطاب برمجيّة

en: By enabling this feature, you will contribute to the development and security of the platform.
ar: بتفعيل هذه الميزة سوف تساهم في تطوير و أمن المنصة.

en: Reset reports
ar: اعادة تعيين التقارير

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Case management
ar: إدارة حالة

en: Network
ar: الشبكة

en: Sites
ar: المواقع

en: Mode:
ar: الوضع:

en: Configure
ar: اضبط

en: Subdomain
ar: النطاق الفرعي

en: Creation date:
ar: تاريخ الإنشاء:

en: Root domain used for secondary sites
ar: النطاق الرئيسي المستخدم في المواقع الثانوية

en: Use the first site for administrative purposes only
ar: استخدم الموقع الأول من أجل الأغراض الإدارية فقط

en: Allow users to sign up
ar: السماح للمستخدمين بالاشتراك

en: Enable terms of service
ar: تمكين شروط الخدمة

en: Title
ar: العنوان

en: Public name
ar: الاسم العام

en: Send reset link
ar: إرسال رابط اعادة التعيين

en: Set password
ar: ضبط كلمة السر

en: The chosen password is too weak. A valid password should be at least 12 characters long and contain a variety of characters including at least a lowercase character, a capital character, a number and a special character.
ar: كلمة السر المختارة ضعيفة للغاية. كلمة السر الصحيحة يجب أن يكون طولها على الأقل 12 حروف ومكونة من تشكيلة من الحروف تشمل على الأقل حرفا صغيرا وحرفا كبيرا ورقما وحرفا خاصا.

en: Force password change
ar:  الاجبار على تغيير كلمة المرور

en: The user will be forced to change its password on next login.
ar: سيضطر المستخدم إلى تغيير كلمة المرور الخاصة به عند تسجيل الدخول المقبل.

en: Disable two factor authentication
ar: إلغاء تفعيل الإستيثاق ذي المعاملين

en: Language
ar: لغة

en: Enable email notifications
ar: تمكين اشعارات البريد الإلكتروني

en: Details of the PGP key:
ar: تفاصيل مفتاح PGP:

en: Fingerprint
ar: بصمة المفتاح العلني

en: Set up encryption by providing a PGP public key
ar: إعداد التشفير عن طريق توفير مفتاح PGP عمومي

en: Give this admin ability to change user passwords
ar: إعطاء هذا المشرف القدرة على تغيير كلمات سر المستخدم

en: Forcefully selected
ar: مختارة بالقوّة

en: Allow the recipient to delete reports
ar: السماح للمتلقين بحذف البلاغات

en: Allow the recipient to postpone the report expiration date
ar: السماح للمتلقّي بتأجيل تاريخ انتهاء صلاحية الابلاغ

en: Give the user administrative access to the following features:
ar: امنح المستخدم حق الوصول المطلق إلى الميزات التالية:

en: Request date
ar: تاريخ الطلب

en: Report date
ar: تاريخ التقرير

en: Authorization
ar: تفويض

en: Requests
ar: الطلبات

en: The validation link is either incorrect or has expired.
ar: إما أن رابط التحقق غير صحيح أو انتهت صلاحيته.

en: Your new email address has been validated.
ar: تم التحقق من عنوان البريد الإلكتروني الجديد.

en: Forgot password?
ar: نسيت كلمة السر؟

en: Enter the two factor authentication code
ar: أدخل رمز الاستيثاق ذي المعاملين

en: Authentication failed
ar: فشلت المصادقة.

en: The code is either invalid or expired.
ar: إما أن الرمز غير صحيح أو انتهت صلاحيته.

en: Please select your account:
ar: الرجاء اختيار حسابك

en: Now type your password, then click 'Log in':
ar: الآن اكتب كلمة العبور الخاصة بك، ثم انقر على "تسجيل الدخول":

en: Text shown after the user has selected the option.
ar: النص الذى يظهر بعد أن ينتقى المستخدم الاختيار.

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Assign score points
ar: تخصيص نقاط المجموع

en: Are you sure?
ar: هل أنت متأكد؟

en: Close
ar: ‮إغلاق

en: Please note that all the associated data will be permanently deleted.
ar: يرجى ملاحظة أنه سيتم حذف كل البيانات المتعلقة بشكل دائم.

en: Enable two factor authentication
ar: فعّل الاستيثاق ذي المعاملين

en: Before proceeding please read carefully the documentation at:
ar: قبل المتابعة، يرجى قراءة التوثيق جيدا في:

en: Account recovery key
ar: مفتاح استرداد الحساب

en: Make a copy and store it in a safe place. It will be necessary if you lose your password to recover the access to your account without data loss.
ar: اعمل نسخة منه وخزنها فى مكان آمن. اذا فقدت كلمة السر سيكون مهما لاسترداد الدخول إلى حسابك دون فقدان أى بيانات.

en: Enter a name for the copy
ar: أدخل اسما من أجل النسخة

en: Request support
ar: اطلب مساعدة

en: We will try to get back to you as soon as possible.
ar: سوف نسعى للاتصال بك مجددًا في أقرب وقت ممكن.

en: Submit
ar: إرسال

en: The connection is not secure.
ar: الاتصال غير آمن.

en: The platform is still not configured for HTTPS connections and should therefore only be used for testing purposes.
ar: لم تتم تهيئة المنصة بعد لاتصالات HTTPS و على اساس ذلك ينبغي أن تستخدم فقط لغرض الاختبار.

en: Please write a motivation for the reply
ar: يرجى كتابة دافع للاجابة

en: Send
ar: إرسال

en: By confirming, you will postpone the expiration date to:
ar: عند التأكيد، سوف يؤجل موعد انتهاء الصلاحية إلى:

en: This is a demo platform, please do not use it for real submissions.
ar: هذه منصة تجريبية، يرجى عدم استخدامها في أي بلاغ حقيقي.

en: Install an authenticator app on your phone
ar: تثبيت تطبيق استيثاقي على هاتفك

en: Scan the QR code with the app
ar: امسح رمز QR باستخدام التطبيق

en: Error!
ar: خطأ!

en: Internal server error
ar: خطأ داخلي في الخادم

en: Error on input validation
ar: خطأ في التحقق من صحة الإدخال

en: Resource not found
ar: الموارد غير موجود

en: Forbidden operation
ar: العملية ممنوعة

en: The specified old password is not valid
ar: كلمة المرور القديمة المحددة غير صالحة

en: Resource can only be accessed via the Tor network
ar: يمكن الوصول إلى المحتوى فقط ضمن شبكة Tor

en: The upload request exceeds the size limit
ar: الملفات المراد رفعها تتخطى السعة المسموح بها.

en: Current password
ar: كلمة السر الحالية

en: New password
ar: كلمة السر الجديدة

en: The new password must be different from the current one.
ar: لا بدّ أن تكون كلمة السر الجديدة مختلفة عن كلمة السر الحالية.

en: Type your new password again
ar: أعد كتابة كلمة السرّ الجديدة

en: The two passwords do not match
ar: كلمتا السرّ لا تتطابقان

en: Validation of email address change in progress.
ar: جارى التحقق من التغيير في عنوان البريد الإلكتروني.

en: Please check your inbox for further instructions.
ar: الرجاء التحقق من بريدك الوارد للمزيد من التعليمات.

en: Warning
ar: تنبيه

en: You are strongly advised to visit this site using the app called Tor Browser, that protects your identity.
ar: يُنصح بشدة بزيارة هذا الموقع باستخدام متصفح الانترنت Tor Browser ، الذي يحمي هويتك.

en: Download the Tor Browser
ar: تحميل متصفح Tor .

en: Then, copy and paste the following address into the Tor Browser:
ar: ثمّ، انسخ والصق العنوان التالي في متصفّح Tor.

en: Have you already filed a report? Enter your receipt.
ar: هل قدمت بلاغا سابقا؟ أدخل رقم البلاغ.

en: The receipt is either invalid or the report has expired.
ar: إمّا أنّ الإستلام غير صالح أو أنّ صلاحيّة البلاغ انتهت.

en: Select a file or drag it here.
ar: اختر ملفا أو اسحبه هنا.

en: Size:
ar: حجم:

en: Uploading files…
ar: جاري رفع الملفات...

en: Upload completed successfully!
ar: اكتمل الرفع بنجاح!

en: Estimated upload time:
ar: وقت الرّفع التقديري:

en: Recipients have requested you to fill an additional questionnaire.
ar: طلب المستلمون منك إكمال استبيان إضافي.

en: Fill the additional questionnaire
ar: قم بإكمال الاستبيان الإضافي,

en: From:
ar: من:

en: To:
ar: إلى:

en: Filename
ar: إسم الملف

en: Upload date
ar: تاريخ  الرّفع

en: File size
ar: حجم الملف

en: Questionnaire answers
ar: إجابات الاستبيان

en: Step
ar: خطوة

en: Status:
ar: الحالة:

en: Files attached by recipients
ar: الملفات المرفقة من قبل المتلقّين

en: Upload a file:
ar: رفع ملف:

en: Welcome!
ar: مرحبا!

en: For the user documentation, visit:
ar: للاطلاع على وثائق المستخدم، قم بزيارة:

en: If you need technical support, have general questions, or have new ideas for the software:
ar: إذا كنت بحاجة إلى الدعم التقني أو لديك أسئلة عامة أو أفكار جديدة للبرنامج:

en: If you want to contribute to software development or report a bug, please open an issue in our ticketing system:
ar: إذا كنت ترغب في المساهمة في تطوير البرمجيّة أو الإبلاغ عن عطب، يرجى التدوين على نظام التذاكر على Github:

en: Join our chat:
ar: انضم إلى دردشتنا:

en: Follow the project on:
ar: تابع المشروع على:

en: An update is available:
ar: هنالك تحديث متوفّر:

en: The provided recovery key is invalid.
ar: مفتاح الاسترداد الذي تم توفيره غير صالح
    .

en: The provided reset token is invalid or expired.
ar: رمز إعادة التعيين الذي تم تقديمه غير صحيح أو منتهي.

en: Enter your account's username or your email address to request a password reset.
ar: قم بكتابة إسم المستخدم أو عنوان البريد الإلكتروني الخاص بالحساب من أجل طلب إعادة تعيين كلمة المرور.

en: Enter your email address to request a password reset.
ar: قم بكتابة عنوان البريد الإلكتروني من أجل طلب إعادة تعيين كلمة السر.

en: Password reset requested.
ar: تم طلب إعادة تعيين كلمة السر.

en: Access to the whistleblower's identity has been requested to the custodian.
ar: تمّ طلب الحصول على هوية المبلغ من الوصيّ.

en: Date of the request
ar: تاريخ الطلب

en: Show
ar: عرض

en: Congratulations!
ar: تهانينا!

en: You have completed the platform activation.
ar: لقد أتممت تفعيل المنصة.

en: Success!
ar: نجاح!

en: Your whistleblowing platform is almost ready!
ar: منصة التبليغ الخاصة بك على وشك أن تكون جاهزة!

en: Check your inbox to activate it.
ar: قم بتفقد بريدك الإلكتروني من أجل التفعيل.

en: If not activated within 24 hours the platform will be automatically deleted.
ar: إذا لم يتم التفعيل في خلال 24 ساعة، سيتم حذف هذه المنصة تلقائيًا.

en: Sign up
ar: تسجيل

en: Site
ar: موقع

en: Confirmation
ar: تأكيد

en: Invalid confirmation
ar: تأكيد غير صالح

en: Invalid phone number
ar: رقم هاتف غير صالح

en: Address
ar: العنوان

en: The specified input is not valid.
ar: المدخلات المحددة غير صالحة.

en: The specified input is not valid:
ar: الإدخال المحدد غير صالح:

en: please enter a valid email address.
ar: الرجاء إدخال بريد الكتروني صحيح.

en: please enter numbers only.
ar: الرجاء ادخال أرقام فقط.

en: Submissions disabled
ar: تم تعطيل البلاغات

en: You are connecting to the server without anonymity and this server supports only anonymous submissions
ar: أنت تتصل بالخادم بطريقة لا تخفي هويتك. هذا الخادم يعمل فقط مع المتصلين و البلاغات المجهولة المصدر

en: Your report was successful.
ar: تمّ الابلاغ بنجاح.

en: Remember your receipt for this report.
ar: تذكّر الإستلام الخاص بك لهذا البلاغ.

en: Use the 16 digit receipt to log in. It will allow you to view any messages we sent you, and also to add extra info.
ar: استخدم الاستلام المكون من 16 رقم لتسجيل الدخول. سوف يسمح لك برؤية أي رسائل نرسلها إليك، و أيضا يُمكنك من إضافة المزيد من المعلومات.

en: View your report
ar: مشاهدة بلاغك

en: Recipient selection
ar: اختيار المتلقّي

en: Recipients selected:
ar: المتلقّون المختارون :

en: You have reached the maximum number of selectable recipients.
ar: لقد وصلت إلى الحد الأقصى من عدد المستلمين الذين يمكن تحديدهم.

en: In this step the answers to the following questions are either missing or invalid:
ar:  بهذه الخطوة , الإجابات على هذه الأسئلة مفقودة أو غير صالحة:

en: You must select at least one recipient.
ar: يجب تحديد مستلم واحد على الأقل.

en: Waiting for the file(s) to finish uploading.
ar: يجري انتظار إنهاء رفع الملف/الملفات.

en: The following steps have errors:
ar: توجد أخطاء في الخطوات التالية:

en: Hide
ar: إخفاء

en: The following step-by-step procedure will guide you through creating your whistleblowing platform.
ar: سوف ترشدك هذه العملية التدريجية من إنشاء منصة الابلاغ الخاصة بك.

en: Please choose a configuration profile:
ar: الرجاء إختيار حساب التهيئة :

en: Please choose a different username.
ar: من فضلك قم باختيار إسم مستخدم آخر.

en: You have completed the platform wizard.
ar: لقد اتممتم معالج المنصّة بنجاح.

en: Please summarize your report in a few words.
ar: الرجاء كتابة نبذة عن البلاغ.

en: Describe your report in detail.
ar: الرجاء وصف البلاغ بالتفصيل.

en: Where did the facts happen?
ar: أين وقع الحادث؟

en: When did the facts happen?
ar: متى وقع الحادث؟

en: I witnessed the facts in person
ar: لقد شاهدت الحادث شخصيًا

en: I was personally told by a direct witness
ar: قيل لي شخصيا من قبل شاهد مباشر

en: It is a rumor I heard
ar: شائعة - سمعت عنها

en: How are you involved in the reported facts?
ar: ما هي علاقتك في الحادث موضوع التقرير؟

en: Do you have evidence to support your report?
ar: هل لديك ادلة تدعم تقريرك؟

en: Please attach the evidence to support your report.
ar: الرجاء إرفاق الأدلة التي تدعم بلاغك

en: Please describe the evidence in detail.
ar: يرجى وصف الصور أو الفيديو أو الأدلة الأخرى بالتفصيل

en: A thorough description of the submitted evidence enhances our ability to evaluate claims and investigate. Please take care to reference significant portions of any videos, images or documents submitted.
ar: الوصف الدقيق للأدلة المقدمة يعزّز من قدرة فريقنا على تقييم البلاغ والتحقق من الأدلة. الرجاء الاشارة إلى المصدر الرئيسي للأدلة التي ارفقتها سواء كانت فيديو أو صور أو مستندات.

en: Have you reported the facts to other organizations and/or individuals?
ar: هل أبلغت عن الحادث لجهات أخرى؟

en: Please list the organizations and/or individuals you have informed about these facts.
ar: يرجى ذكر الجهات التي تواصلت معها عن هذا الحادث

en: Have these organizations investigated your claims? If so, what was the outcome?
ar: هل قامت هذه الجهات بالتحقيق في تقريرك؟ إذا كان نعم، ما كانت النتائج؟

en: What is the outcome you want to achieve with our support?
ar: ما هي النتيجة التي تريد تحقيقها بدعمنا؟

en: Do you want to provide your identification information?
ar: هل ترغب في تقديم معلومات عن هويتك؟

en: First name
ar: الاسم

en: Last name
ar: الكنية

en: Other
ar: أخرى

en: Dear {RecipientName},
ar: عزيزي {RecipientName},

en: You're receiving this email because a user account has been created for you on the system: {Site}
ar: انت تستقبل هذا البريد الإلكتروني لأنه تم إنشاء حساب مستخدم لك على النظام:  {Site}

en: Username: {Username}
ar: اسم المستخدم: {Username}

en: Activation link: {Url}
ar: رابط تفعيل  {Url}

en: Please click on the activation link to proceed with the account activation and to set your user password.
ar: من فضلك قم بالضغط على رابط التفعيل من أجل إكمال باقي خطوات تنشيط الحساب وإعداد كلمة السر.

en: After successful activation you will be able to access the system via the following link: {LoginUrl}
ar: بعد التفعيل الناجح، سيكون بمقدورك الولوج إلى النظام من خلال الرابط التالي:  {LoginUrl}

en: Kind regards,
ar: أطيب التحيّات،

en: Account activation
ar: تفعيل الحساب

en: Your whistleblowing platform is now accessible at:
ar: يمكن الآن الوصول إلى منصة الإبلاغ على:

en: To log in, visit:
ar: لتسجيل الدخول، الرجاء زيارة:

en: Users' credentials:
ar: اعتمادات المستخدمين:

en: The platform will be automatically deleted on:
ar: سيتم حذف المنصة تلقائيا في:

en: Access instructions
ar: تعليمات الدخول

en: The number of activities recently detected appears to be higher than usual.
ar: عدد الأنشطة التي تم الكشف عنها مؤخرا يبدو أعلى من امعتاد.

en: This could be a sign of an attack (for example, someone flooding your server with bogus information) or just a usage spike due to an increased visibility of your project.
ar: هذا يمكن أن يكون علامة على وجود هجوم (على سبيل المثال، شخص ما يرسل بكثافة معلومات وهمية الى المشغل الخاص بك) أو مجرد ارتفاع الاستخدام نظرا لزيادة رؤية مشروعك.

en: Examine the issue to determine whether it is legitimate or not.
ar: الرجاء دراسة المسألة لتحديد ما إذا كانت مشروعة أم لا.

en: The activities with unusual stats are:
ar: الأنشطة ذات الاحصائيات غير عادية هي:

en: The server cannot guarantee that a new report can be stored, so submissions have been disabled.
ar: لا يمكن للخادم ضمان أن البلاغ الجديد يمكن تخزينه، لذلك تم تعطيل التقديمات.

en: Please consider asking your technical support to create more disk space on the server.
ar: يرجى طلب إضافة المزيد من المساحة للقرص المشغل من الدعم الفني.

en: GlobaLeaks technology includes a server status checking component which will alert you in case something requires your attention.
ar: وتشمل تكنولوجيا GlobaLeaks عنصر فحص لحالة السيرفر الذي سوف ينبهك في حالة حدوث أمر يتطلب انتباهكم.

en: For more information, log in to the Administration interface and look at the "System Stats" and "Anomalies" sections.
ar: لمزيد من المعلومات، قم بتسجيل الدخول على واجهة الإدارة وإلقاء نظرة على قسمي "إحصائيات النظام" و "العيوب".

en: Anomaly detected in {NodeName}
ar: تم الكشف على خلل في {NodeName}

en: This is an email to inform you that the PGP key of the following users is going to expire or has already expired:
ar: هذا بريد إلكتروني لنبلغكم أنّ مفتاح PGP الخاصّ بالمستخدمين التوالي سوف تنتهي أو انتهت بالفعل:

en: Without a valid PGP key, the system will not be able to send them encrypted notifications.
ar: بدون مفتاح PGP صالح، لن يكون النظام قادرا على إرسال اشعارات مشفرة.

en: PGP key expiration alert
ar: تنبيه انتهاء صلاحية مفتاح PGP

en: A new whistleblowing site has been registered.
ar: موقع جديد لكشف الفساد تم إنشائه.

en: Registration data:
ar: بيانات التسجيل:

en: Site: {Url}
ar: الموقع: {Url}

en: Name: {Name}
ar: الاسم: {Name}

en: Email: {Email}
ar: البريد الإلكتروني: {Email}

en: New whistleblowing site registered
ar: موقع جديد لكشف الفساد تم تسجيله.

en: This is a test email sent out from the platform's administrative interface.
ar: هذا بريد الإلكتروني على سبيل الاختبار يرسل من الواجهة الإدارية للمنصة.

en: Reception of this email indicates that the server was able to authenticate to and interact with the SMTP mail server.
ar: استقبال هذه الرسالة يشير إلى أن الخادم كان قادرا على المصادقة والتفاعل مع خادم البريد SMTP.

en: Test email
ar: بريد الكتروني تجريبي

en: This is an email to notify you that a request has been made to change your email address to {NewEmailAddress}.
ar: هذا بريد إلكتروني للتنبيه على أن هناك طلب تم تقديمه من أجل تغيير عنوان البريد الإلكتروني الحالي إلى {NewEmailAddress}.

en: Click the following link to validate this change:
ar: قم بالضغط على الرابط التالي من أجل المصادقة على هذا التغيير.

en: If you didn't request this change, change your password and contact your system administrator.
ar: إذا لم تقم بطلب هذا التغيير، قم تغيير كلمة مرورك ثم قم بالاتصال بمسئول النظام.

en: Email change request
ar: طلب تغيير البريد الإلكتروني.

en: From: {Author}
ar: بواسطة:  {Author}

en: Date: {EventTime}
ar: التاريخ: {EventTime}

en: From: Whistleblower
ar: من: المُبلٍّغ

en: Date: {SubmissionDate}
ar: التاريخ: {SubmissionDate}

en: Label: {TipLabel}
ar: التسمية: {TipLabel}

en: Status: {TipStatus}
ar: الحالة:  {TipStatus}

en: The HTTPS certificate loaded on the platform is about to, or has already expired.
ar: شهادة HTTPS التي تم تحميلها على النظام الأساسي ستنتهي صلاحيتها أو انتهت صلاحيتها بالفعل.

en: Expiration date: {ExpirationDate}
ar: تاريخ إنتهاء الصلوحية : {ExpirationDate}

en: Without a valid certificate, the platform will be accessible in a secure way only via Tor.
ar: بدون شهادة صالحة، يمكن الوصول إلى المنصة بطريقة آمنة فقط عبر متصفح تور.

en: Log in to solve the issue.
ar: سجل الدخول لحل المشكلة.

en: Expiration alert for HTTPS certificate
ar: ﺖﻨﺒﻴﻫ ﺎﻨﺘﻫﺍﺀ ﺹﻼﺤﻳﺓ ﺶﻫﺍﺩﺓ HTTPS

en: The automatic HTTPS certificate renewal scheduled for today just failed.
ar: عملية التجديد التلقائي المجدولة اليوم لشهادة HTTPS فشلت.

en: The system will keep trying.
ar: النظام سوف يستمر في المحاولة.

en: Failed HTTPS certificate renewal
ar: عملية تجديد فاشلة لشهادة HTTPS.

en: This is an email to notify you that a custodian has authorized you to access to the whistleblowing identity for the report {TipNum}.
ar: هذا هو البريد الالكتروني لإعلامك أن أمين الحفظ قد أذن لك بالوصول إلى هوية مبلغ هذا البلاغ {TipNum}.

en: The report can be accessed at:
ar: يكمن النفاذ إلى التقرير:

en: Access to whistleblower's identity authorized
ar: الاذن بالحصول على هوية المبلغ

en: This is an email to notify you that a custodian has denied you access to the whistleblowing identity for the report {TipNum}.
ar: هذا هو البريد الالكتروني لإعلامك أن أمين الحفظ قد أذن لك بالوصول إلى هوية مبلغ هذا البلاغ {TipNum}.

en: Access to whistleblower's identity denied
ar:  عدم الاذن بالحصول على هوية المبلغ

en: This is an email to notify you that a recipient has requested access to the whistleblower's identity for the report {TipNum}
ar: هذا هو بريد الكتروني لإعلامك أن أحد المتلقين قد طلب الاذن للوصول إلى هوية مبلغ هذا البلاغ {TipNum}.

en: The request can be accessed at:
ar: الطلب يمكن الوصول إلي على:

en: New request of access to a whistleblower's identity
ar: طلب جديد للوصول إلى هوية المبلغ

en: This is an email to notify you that the whistleblower for the report {TipNum} has provided their identity.
ar: هذا هو بريد الكتروني لإعلامك بأن مبلغ البلاغ {TipNum} قد وفر هويته.

en: The whistleblower has provided their identity
ar: قدم المبلغ هويته

en: You're receiving this email because a password reset has been requested for the account: {Username}
ar: أنت تتلقى هذا البريد الإلكتروني لأنه تم طلب إعادة تعيين كلمة السر الخاصة بهذا الحساب {Username}

en: If you didn't make this request, you may safely ignore and delete this email.
ar: إذا لم تقم بهذا الطلب، يمكنك بآمان تجاهل وحذف هذا البريد الإلكتروني.

en: You can confirm your request by clicking the following link:
ar: يمكنك تأكيد طلب بالضغط على الرابط التالي:

en: Password reset instructions
ar: تعليمات لإعادة تعيين كلمة السر

en: This is an email to inform you that your PGP key is expiring or has already expired.
ar: هذا بريد إلكتروني لنحيطكم علما بأن صلوحية مفتاح PGP الخاص بك ستنتهي أو انتهت بالفعل.

en: You should extend its validity and update the key present on the platform, or upload a new key.
ar: أنت مدعو لتمديد مدة صلاحية او تحديث المفتاح الموجود حاليا على المنصة او تحميل مفتاح جديد

en: Without a valid PGP key, the system won't be able to encrypt data provided to you.
ar: بدون مفتاح PGP صالح، فإن النظام لن يكون قادرا على تشفير البيانات المقدمة إليك.

en: Click the link to activate the platform:
ar: إنقر الرابط لتفعيل المنصة.

en: Activation
ar: تفعيل

en: A software update is available.
ar: التحديث متوفّر:

en: It is good security practice to keep the platform up to date.
ar: انّها ممارسة أمنية جيدة الحفاظ على المنصة محيّنة.

en: To learn about new features and bug fixes in the new version consult the change log at: {ChangeLogUrl}
ar: لمتابعة الخاصيّات الجديدة واصلاح الخللات في الاصدار الجديد  انظر في سجلّ التغييرات في : {ChangeLogUrl}

en: For instructions on software updates, please refer to the documentation at: {UpdateGuideUrl}
ar: لتعليمات حول تحديثات البرنامج , الرجاء مراجعة التوثيق في : {UpdateGuideUrl}

en: New report
ar: تقرير جديد

en: The earliest expiration date is {EarliestExpirationDate}.
ar: أقرب تاريخ لانتهاء الصلاحية {EarliestExpirationDate}.

en: Please remember to check them before they are deleted.
ar: الرجاء تذكر الاطلاع عليها قبل أن يتم حذفها.

en: Some reports will expire soon
ar: ستنتهي صلاحية بعض البلاغات قريبا

en: This is an email to notify you that a whistleblower has selected you as a valuable recipient of their report.
ar: هذه رسالة إلكترونية لإعلامكم بأن أحد المبلغين اختاركم لإستلام بلاغه.

en: You are asked to pay special attention to the information and material contained therein. Please keep in mind that whistleblowers often expose themselves to high personal risks in the interest of the public. Therefore the material provided within this report should be considered to be of high importance.
ar: يرجى أن تولوا اهتماما خاصا بالمعلومات والمواد الواردة. و يرجى أن تضعوا في عين الاعتبار أن المبلغين غالبا ما يعرضون أنفسهم لمخاطر شخصية عالية من أجل المصلحة العامة. ولذلك ينبغي اعتبار المواد المقدمة في هذا البلاغ ذات أهمية عالية.

en: Role: {Role}
ar: الدور: {Role}

en: Password: {Password}
ar: كلمة السركلمة السر: {Password}
