GlobaLeaks - en to ja translation catalogue (563 entries)

en: Log in
ja: ログイン

en: Theme customization
ja: テーマのカスタマイズ

en: Languages
ja: 言語

en: Text customization
ja: テキストのカスタマイズ

en: Advanced
ja: 詳細

en: Question templates
ja: 質問のテンプレート

en: Questionnaires
ja: アンケート

en: Add new questionnaire
ja: 新しいアンケートを追加

en: Home
ja: ホーム

en: Changelog
ja: 変更履歴

en: License
ja: ライセンス

en: Templates
ja: テンプレート

en: Delete
ja: 削除

en: Anomalies
ja: 異変

en: Preferences
ja: 設定

en: Notifications
ja: 通知

en: file unavailable
ja: 利用不能なファイル

en: Date
ja: 日付

en: Expiration date
ja: 有効期限の日付

en: Last Access
ja: 最終アクセス

en: Files
ja: ファイル

en: Comments
ja: コメント

en: Messages
ja: メッセージ

en: Details
ja: 詳細

en: Platform wizard
ja: プラットフォーム ウィザード

en: CREDIT CARD
ja: クレジットカード

en: YOUR NAME
ja: あなたの名前

en: Label the report
ja: 報告にラベルを付ける

en: Postpone the expiration date
ja: 有効期限を延期する

en: Select all
ja: すべて選択

en: Deselect all
ja: すべて選択解除

en: Refresh
ja: 更新

en: Preview
ja: プレビュー

en: The whistleblower has already read the last update
ja: この内部告発者は既に最後の更新を読んでいます

en: The whistleblower has not read the last update yet
ja: この内部告発者はまだ最後の更新を読んでいません

en: Move up
ja: 上に移動

en: Move down
ja: 下に移動

en: Move left
ja: 左に移動

en: Move right
ja: 右に移動

en: Import
ja: インポート

en: Export
ja: エクスポート

en: Save all
ja: すべて保存

en: Access control
ja: アクセス制御

en: Number
ja: 番号

en: Email
ja: 電子メール

en: Regular expression validator
ja: 正規表現バリデーター

en: Minimum number of input characters
ja: 入力文字の最小数

en: Maximum number of input characters
ja: 入力文字の最大数

en: Earliest selectable date
ja: 選択可能な最も早い日付

en: Latest selectable date
ja: 選択可能な最も遅い日付

en: 0 = auto
ja: 0 = 自動

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Attachment
ja: 添付

en: Attachments
ja: 添付

en: Change your password
ja: パスワードを変更してください

en: User
ja: ユーザー

en: Motivation
ja: 動機

en: Status
ja: 状況

en: Request motivation
ja: リクエストの動機

en: Reply motivation
ja: 返信の動機

en: Request status
ja: リクエストの状況

en: Custodian
ja: 管理人

en: Identity
ja: 身元

en: Access requested
ja: アクセスをリクエストしました

en: Request access to the whistleblower's identity
ja: 内部告発者の身元にアクセスするリクエスト

en: Please write a motivation
ja: 動機を書いてください

en: Reply to the request
ja: リクエストに返信

en: Authorized
ja: 承認

en: Denied
ja: 拒否

en: Waiting for authorization
ja: 認証を待っています

en: New request
ja: 新しいリクエスト

en: Authorize
ja: 承認

en: Deny
ja: 拒否

en: Deny access to the whistleblower's identity
ja: 内部告発者の身元へのアクセスを拒否

en: Authorize access to the whistleblower's identity
ja: 内部告発者の身元へのアクセスを承認

en: URL redirects
ja: URL リダイレクト

en: Anomaly detection thresholds
ja: 異変を検出する閾値

en: Available disk space
ja: 利用可能ディスク容量

en: Last update
ja: 最終更新

en: Disable notifications to administrators
ja: 管理者への通知メールを無効にする

en: Disable notifications to custodians
ja: 管理人への通知メールを無効にする

en: Disable notifications to recipients
ja: 受信者への通知メールを無効にする

en: Score
ja: スコア

en: Trigger question
ja: トリガーの質問

en: Triggered by score:
ja: スコアでトリガーされました:

en: Weak
ja: 弱い

en: Acceptable
ja: 満足

en: Strong
ja: 強い

en: Silence email notifications
ja: メール通知をオフにする

en: Turn on email notifications
ja: メール通知をオンにする

en: Input validation
ja: 入力の検証

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Custom
ja: カスタム

en: None
ja: なし

en: Regular expression
ja: 正規表現

en: Search
ja: 検索

en: This custom text is no longer displayed on the platform. The original text has either changed or been removed.
ja: このカスタムのテキストはもうプラットフォーム上に表示されません。元のキーが変更されたか、削除されています。

en: Audit log
ja: 監査ログ

en: Stats
ja: 統計

en: Activities
ja: 活動

en: Reports
ja: 報告書

en: Report
ja: 報告

en: Users
ja: ユーザー

en: From
ja: 送信者

en: Number of downloads
ja: ダウンロードの数

en: File size not accepted.
ja: 受け付けられないファイルのサイズです。

en: Maximum file size is:
ja: 最大ファイルサイズは:

en: Scheduled jobs
ja: スケジュールされたジョブ

en: Regenerate
ja: 再生成

en: Display options alphabetically
ja: オプションをアルファベット順に表示

en: Enable email notifications for:
ja: メール通知を有効化:

en: Disable
ja: 無効

en: Remove
ja: 削除

en: Use as default
ja: デフォルトとして使用する

en: Collapse
ja: 折りたたむ

en: Expand
ja: 展開する

en: Select
ja: 選択

en: Surname
ja: 敬称

en: New
ja: 新規

en: Opened
ja: 開きました

en: Closed
ja: 閉じました

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Print
ja: 印刷

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: First
ja: 最初

en: Last
ja: 最終

en: Send a test email to your email address.
ja: お使いのメールアドレスにテストメールを送信します。

en: Block the submission
ja: 提出をブロック

en: Skip the recipient account creation.
ja: 受信者アカウントの作成をスキップします。

en: Send activation link
ja: アクティベーションリンクを送信

en: Password reset
ja: パスワードリセット

en: One or more recipients have not performed the first login yet. This means they won't be receiving reports.
ja: 1名以上の受信者はまだ一度もログインを実行していません。 つまり、彼らは報告を受け取らない可能性があるということです。

en: This user has not performed the first login yet.
ja: このユーザーはまだ一度もログインを実行していません。

en: seconds
ja: 秒

en: This domain name is not available.
ja: このドメイン名は利用できません。

en: Copy to clipboard
ja: クリップボードにコピー

en: Logout
ja: ログアウト

en: Revoke access
ja: 破棄されたアクセス

en: File a report
ja: 報告を保存する

en: Before proceeding, please set a new password.
ja: 次に進む前に、新しいパスワードを設定してください。

en: Before proceeding, please enable the two factor authentication.
ja: 次に進む前に、2要素認証を有効にしてください。

en: Enable
ja: 有効

en: Low
ja: 低

en: High
ja: 高い

en: megabytes
ja: メガバイトで

en: percentage
ja: パーセントで

en: Save
ja: 保存

en: Type
ja: タイプ

en: Username
ja: ユーザー名

en: Role
ja: 役割

en: Name
ja: 名前

en: Creation date
ja: 作成日

en: Last access
ja: 最終アクセス

en: Whistleblower's last access
ja: WBの最終アクセス

en: Substatuses
ja: 提出状況

en: Add
ja: 追加

en: Label
ja: ラベル

en: This field is mandatory
ja: このフィールドは必須です

en: Edit
ja: 編集

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Report statuses
ja: 報告状況

en: Hidden
ja: 非表示

en: Description
ja: 説明

en: Questionnaire
ja: アンケート

en: Recipients
ja: 受信者

en: days
ja: 日

en: Set the value to 0 to disable this feature.
ja: この機能を無効にするには、値を0に設定します。

en: Show the questionnaire navigation interface
ja: アンケートのナビゲーションインターフェースを表示

en: Allow whistleblowers to select their recipients
ja: 内部告発者が、受信者を選択することを許可

en: Select all recipients by default
ja: デフォルトで全受信者を選択

en: Maximum number of selectable recipients:
ja: 選択可能な受信者の最大数:

en: Show recipients in alphabetical order
ja: 受信者をアルファベット順に表示

en: Show recipient details on the status page of the report
ja: 報告の状況ページで受信者の詳細を表示する

en: Enable comments
ja: コメントを有効にする

en: Allow the whistleblower to write comments
ja: その内部告発者が、コメントを書くことを許可

en: Enable private messages
ja: プライベートメッセージを有効にする

en: Allow the whistleblower to send messages
ja: その内部告発者が、メッセージを送信することを許可

en: Allow the whistleblower to add attachments
ja: その内部告発者が、報告に添付ファイルを追加することを許可する

en: Additional questionnaire
ja: 追加のアンケート

en: Scoring system options
ja: スコアリングシステムのオプション

en: Threshold
ja: しきい値

en: Value
ja: 値

en: Medium
ja: ミディアム

en: Software version:
ja: ソフトウェア バージョン:

en: Restrict access to specific IP addresses
ja: 特定のIPアドレスにアクセスを制限する

en: Enabled
ja: 有効

en: Allowed IP addresses
ja: 許可される IP アドレス

en: Admin
ja: 管理者

en: Recipient
ja: 受信者

en: Each entry must be separated with a comma.
ja: 各入力はコンマで区切る必要があります。

en: Example:
ja: 例:

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Organization
ja: 組織

en: Invalid email address
ja: 無効なメールアドレスです

en: City
ja: 市区町村

en: Country
ja: 国

en: Country code
ja: 国コード

en: Generate
ja: 生成

en: Private Key
ja: 秘密鍵

en: Certificate Signing Request
ja: 証明書署名要求

en: Download
ja: ダウンロード

en: Certificate
ja: 証明書

en: Valid until:
ja: 有効期限:

en: Issuer:
ja: 発行者:

en: Intermediate Certificates
ja: 中間証明書

en: Reset
ja: リセット

en: The platform supports the configuration of HTTPS through this interface.
ja: このインタフェースを介して、プラットフォームは HTTPS の設定をサポートします。

en: Automatic configuration
ja: 自動設定

en: Using automatic HTTPS configuration will handle the entire process of requesting, enabling and renewing certificates from the Let's Encrypt Certificate Authority.
ja: 自動 HTTPS 設定は、Let's Encrypt 認証局から証明書を要求、有効化、更新するプロセス全体が処理されます。

en: The platform must be reachable through a public IP address and the selected hostname must have a DNS record referencing that address.
ja: プラットフォームはパブリック IP アドレスでアクセス可能な必要があり、選択されたホスト名は、そのアドレスを参照する、対応する DNS レコードが必要です。

en: Proceed
ja: 続行

en: Manual configuration
ja: 手動設定

en: The manual configuration wizard will guide you through the setup of HTTPS from an alternative Certificate Authority.
ja: 手動設定ウィザードは、代替認証局からの HTTPS の設定をガイドします。

en: Disabled
ja: 無効

en: Auto-renewal
ja: 自動更新

en: Tor Onion Service
ja: Tor Onion サービス

en: Anonymize outgoing connections
ja: 発信の接続を匿名化

en: Let the platform be reachable without Tor
ja: Tor がなくてもプラットフォームが到達するようにする

en: Roles enabled to use the platform without Tor
ja: Torを使用せずにプラットフォームを使用できる役割

en: Whistleblower
ja: 内部告発者

en: To
ja: 宛先

en: SMTP email address
ja: SMTP メールアドレス

en: SMTP server address
ja: SMTPサーバーのアドレス

en: SMTP server port
ja: SMTPサーバーのポート

en: Security
ja: セキュリティ

en: Require authentication
ja: 認証が必要

en: Password
ja: パスワード

en: Number of hours before sending a report expiration alert
ja: 報告期限アラートが送信されるまでの時間

en: Test the configuration
ja: 設定のテスト

en: Reset SMTP configuration
ja: SMTP 設定をリセット

en: Reset notification templates to default
ja: 通知テンプレートをデフォルトにリセットする

en: Template
ja: テンプレート

en: Question
ja: 質問

en: Single-line text input
ja: 1 行のテキスト入力

en: Multi-line text input
ja: 複数行のテキスト入力

en: Selection box
ja: 選択ボックス

en: Multiple choice input
ja: 複数選択入力

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Terms of service
ja: 利用規約

en: Date range
ja: 日付の範囲

en: Group of questions
ja: 質問のグループ

en: Row
ja: 行

en: Column
ja: 列

en: Width
ja: 幅

en: Question group
ja: 質問グループ

en: Hint
ja: ヒント

en: Mandatory
ja: 必須

en: Accept multiple file uploads
ja: 複数ファイルのアップロードを受け付ける

en: Accept multiple answers
ja: 複数の回答を受け付ける

en: Template override
ja: テンプレートの上書き

en: Phone number
ja: 電話番号

en: Text
ja: テキスト

en: Checkbox label
ja: チェックボックスラベル

en: Add multimedia content
ja: マルチメディアコンテンツを追加

en: Image
ja: 画像

en: Audio
ja: オーディオ

en: Video
ja: ビデオ

en: Text shown upon negative answer
ja: 否定的な回答に表示されるテキスト

en: Trigger conditions
ja: トリガー条件

en: Sufficient
ja: 十分

en: Options
ja: オプション

en: Addition
ja: 追加

en: Multiplier
ja: 乗数

en: Questions
ja: 質問

en: Add new question
ja: 新しい質問を追加

en: Add question from template
ja: 質問をテンプレートから追加

en: Duplicate
ja: 複製

en: Steps
ja: ステップ

en: Logo
ja: ロゴ

en: Project name
ja: プロジェクト名

en: Homepage title
ja: ホームページのタイトル

en: Presentation
ja: プレゼンテーション

en: Question to solicit possible whistleblowers
ja: 内部告発の質問

en: Whistleblowing button
ja: 内部告発ボタン

en: Footer
ja: フッター

en: Upload
ja: アップロード

en: Language:
ja: 言語:

en: Add custom text
ja: カスタムのテキストを追加

en: Custom text
ja: カスタムのテキスト

en: Original text
ja: 元のテキスト

en: Original translation
ja: 元の翻訳

en: Custom translation
ja: カスタムの翻訳

en: Disable submissions
ja: 提出を無効にする

en: Enable encryption
ja: 暗号化を有効にする

en: Enable administrators to change user passwords
ja: 管理者によるユーザーのパスワード変更を許可する

en: Administrators authorized to change user passwords:
ja: ユーザーのパスワード変更を許可された管理者:

en: Enable multisite feature
ja: マルチサイト機能を有効にする

en: Enable simplified login
ja: 簡易ログインを有効にする

en: Enable search engines indexing
ja: 検索エンジンのインデックス化を有効にする

en: Default questionnaire
ja: デフォルトのアンケート

en: Show contexts in alphabetical order
ja: コンテキストをアルファベット順に表示

en: Size limit for file attachments
ja: 添付ファイルの制限サイズ

en: Require two factor authentication
ja: 2要素認証が必要です

en: Password change interval
ja: パスワード変更間隔

en: For security reasons, password changes are required at regular intervals.
ja: セキュリティ上の理由から、定期的にパスワードを変更する必要があります。

en: Number of days till notifying unread reports to users
ja: 未読の報告をユーザーに通知するまでの日数

en: Disable the privacy panel
ja: プライバシー・バッジを無効にする

en: Enable custom privacy panel
ja: カスタムのプライバシー・バッジを有効にする

en: Custom privacy panel
ja: プライバシー・バッジのカスタム

en: Enable custodian user role
ja: 管理人のユーザー役割を有効にする

en: Enable scoring system
ja: スコアリングシステムを有効にする

en: Logging level
ja: ログ取得レベル

en: Log accesses of internal users
ja: 内部ユーザーのログアクセス

en: Notify administrators of software problems
ja: ソフトウェアの問題を管理者に通知

en: Notify developers of software problems
ja: ソフトウェアの問題を開発者に通知

en: By enabling this feature, you will contribute to the development and security of the platform.
ja: この機能を有効にすると、プラットフォームの開発とセキュリティに貢献します。

en: Reset reports
ja: 報告をリセット

en: Settings
ja: 設定

en: Case management
ja: ケース管理

en: Network
ja: ネットワーク

en: Sites
ja: サイト

en: Mode:
ja: モード:

en: Configure
ja: 設定

en: Subdomain
ja: サブドメイン

en: Creation date:
ja: 生成日:

en: Root domain used for secondary sites
ja: 二番目のサイトで使用するルートドメイン

en: Use the first site for administrative purposes only
ja: 管理目的に最初のサイトのみ使用する

en: Allow users to sign up
ja: ユーザーによるサインアップを許可

en: Enable terms of service
ja: 利用規約を有効にする

en: Title
ja: タイトル

en: Public name
ja: 公開名

en: Send reset link
ja: リセットリンクを送信

en: Set password
ja: パスワードを設定

en: The chosen password is too weak. A valid password should be at least 12 characters long and contain a variety of characters including at least a lowercase character, a capital character, a number and a special character.
ja: 選択したパスワードは弱すぎます。 有効なパスワードは12文字以上で、少なくとも小文字、大文字、数字、記号を含める必要があります。

en: Force password change
ja: 強制的にパスワードを変更する

en: The user will be forced to change its password on next login.
ja: 次回ログイン時に、受信者はパスワードを変更することを強制されます。

en: Disable two factor authentication
ja: 2要素認証を無効にする

en: Language
ja: 言語

en: Enable email notifications
ja: メール通知を有効にする

en: Details of the PGP key:
ja: PGP鍵の詳細:

en: Fingerprint
ja: フィンガープリント

en: Set up encryption by providing a PGP public key
ja: PGP公開鍵を提供して暗号化を設定

en: Give this admin ability to change user passwords
ja: この管理者がユーザーのパスワードを変更できるようにします

en: Forcefully selected
ja: 強制的に選択

en: Allow the recipient to delete reports
ja: 受信者が報告を削除することを許可する

en: Allow the recipient to postpone the report expiration date
ja: 受信者が報告の有効期限を延長することを許可する

en: Give the user administrative access to the following features:
ja: 次の機能にユーザーの管理アクセス権を与えます:

en: Request date
ja: リクエスト日

en: Report date
ja: 報告日

en: Authorization
ja: 認証

en: Requests
ja: リクエスト

en: The validation link is either incorrect or has expired.
ja: 検証リンクが間違っているか、有効期限が切れています。

en: Your new email address has been validated.
ja: 新しいメールアドレスが検証されました。

en: Forgot password?
ja: パスワードをお忘れですか?

en: Enter the two factor authentication code
ja: 2要素認証コードを入力

en: Authentication failed
ja: 認証に失敗しました

en: The code is either invalid or expired.
ja: コードが正しくないか、有効期限切れです。

en: Please select your account:
ja: あなたのアカウントを選択してください:

en: Now type your password, then click 'Log in':
ja: パスワードを入力して、'ログイン'をクリックしてください:

en: Text shown after the user has selected the option.
ja: ユーザーがオプションを選択した後に表示されるテキスト

en: Confirm
ja: 延期を確認

en: Assign score points
ja: スコアポイントを割り当て

en: Are you sure?
ja: よろしいですか?

en: Close
ja: 閉じる

en: Please note that all the associated data will be permanently deleted.
ja: すべての関連データが完全に失われますのでご注意ください。

en: Enable two factor authentication
ja: 2要素認証を有効にする

en: Before proceeding please read carefully the documentation at:
ja: 先に進む前に、次のドキュメントを注意深くお読みください:

en: Account recovery key
ja: アカウント回復鍵

en: Make a copy and store it in a safe place. It will be necessary if you lose your password to recover the access to your account without data loss.
ja: コピーを作成して、安全な場所に保管してください。 パスワードを紛失した場合に、データを失うことなくアカウントへのアクセスを回復する必要があります。

en: Enter a name for the copy
ja: コピーの名前を入力してください

en: Thank you.
ja: ありがとうございます.

en: We will try to get back to you as soon as possible.
ja: できるだけ早くあなたが戻ってこられますように。

en: Submit
ja: 提出

en: The connection is not secure.
ja: 接続が安全ではありません。

en: The platform is still not configured for HTTPS connections and should therefore only be used for testing purposes.
ja: プラットフォームはまだ HTTPS 接続用に構成されていないため、テスト目的のみで使用する必要があります。

en: Please write a motivation for the reply
ja: 返信の動機を書いてください

en: Send
ja: 送信

en: By confirming, you will postpone the expiration date to:
ja: 確認すると、有効期限を以下に延期します:

en: This is a demo platform, please do not use it for real submissions.
ja: これはデモプラットフォームです。実際の提出には使用しないでください。

en: Install an authenticator app on your phone
ja: お使いの電話に認証アプリをインストールする

en: Scan the QR code with the app
ja: アプリでQRコードをスキャンしてください

en: Error!
ja: エラー!

en: Internal server error
ja: 内部サーバーエラー

en: Error on input validation
ja: 入力の検証時にエラー

en: Resource not found
ja: リソースが見つかりません

en: Forbidden operation
ja: 操作が禁止されています

en: The specified old password is not valid
ja: 指定された旧パスワードは正しくありません

en: Resource can only be accessed via the Tor network
ja: リソースはTorネットワーク内でのみアクセスできます

en: The upload request exceeds the size limit
ja: アップロードリクエストがサイズ制限を超過しました

en: Current password
ja: 現在のパスワード

en: New password
ja: 新しいパスワード

en: The new password must be different from the current one.
ja: 新しいパスワードは、現在のものと異なっている必要があります。

en: Type your new password again
ja: 新しいパスワードを再入力してください

en: The two passwords do not match
ja: 二つのパスワードが一致しません

en: Validation of email address change in progress.
ja: メールアドレス変更の検証を処理しています。

en: Please check your inbox for further instructions.
ja: 詳しい手順については、受信トレイを確認してください。

en: Warning
ja: 警告

en: You are strongly advised to visit this site using the app called Tor Browser, that protects your identity.
ja: このサイトをTor ブラウザというアプリケーションを介してご覧になることを強くお勧めします。Torブラウザはあなたの身元を守ります。

en: Download the Tor Browser
ja: Tor Browser をダウンロード

en: Then, copy and paste the following address into the Tor Browser:
ja: その上で、以下のアドレスをインストールされたTor Browserにコピー&ペーストしてください。

en: Have you already filed a report? Enter your receipt.
ja: すでに報告を行っていますか？あなたの受領番号を入力してください。

en: The receipt is either invalid or the report has expired.
ja: 受領番号が無効であるか、報告が有効期限切れです。

en: Select a file or drag it here.
ja: ファイルを選択するか、ここにドラッグしてください。

en: Size:
ja: サイズ：

en: Uploading files…
ja: ファイルのアップロード中…

en: Upload completed successfully!
ja: アップロードが正常に完了しました!

en: Estimated upload time:
ja: 見積アップロード時間:

en: Recipients have requested you to fill an additional questionnaire.
ja: 受領者があなたに追加のアンケートを記入するよう依頼しました。

en: Fill the additional questionnaire
ja: 追加のアンケートを入力してください

en: From:
ja: 差出人:

en: To:
ja: 宛先:

en: Filename
ja: ファイル名

en: Upload date
ja: アップロード日

en: File size
ja: ファイルのサイズ

en: Questionnaire answers
ja: アンケート回答

en: Step
ja: ステップ

en: Status:
ja: 状態

en: Files attached by recipients
ja: 受信者が添付したファイル

en: Upload a file:
ja: ファイルをアップロード：

en: Welcome!
ja: ようこそ!

en: For the user documentation, visit:
ja: ユーザードキュメントはこちら:

en: If you need technical support, have general questions, or have new ideas for the software:
ja: 技術サポートが必要な場合、一般的な質問がある場合、またはソフトウェアの新しいアイデアをお持ちの場合:

en: If you want to contribute to software development or report a bug, please open an issue in our ticketing system:
ja: ソフトウェア開発に貢献したり、バグを報告したい場合は、チケットシステムで問題を開いてください:

en: Join our chat:
ja: 私たちのチャットに参加してください:

en: Follow the project on:
ja: プロジェクトをフォローしてください:

en: An update is available:
ja: アップデートが利用できます。

en: We recommend that you access the “Preferences” section in order to retrieve your “Account Recovery Key” and store it safely. This key will be necessary to recover your access to the platform and to your data in case you forget your password.
ja: 「アカウント回復鍵」を取得して安全に保管するために、「設定」セクションにアクセスすることをお勧めします。 この鍵は、パスワードを忘れた場合にプラットフォームとデータへのアクセスを回復するために必要です。

en: The provided recovery key is invalid.
ja: 指定された回復鍵は無効です。

en: The provided reset token is invalid or expired.
ja: 指定されたリセットトークンが無効または期限切れです。

en: Enter your account's username or your email address to request a password reset.
ja: パスワードの再設定をリクエストするには、アカウントのユーザー名またはメールアドレスを入力してください。

en: Enter your email address to request a password reset.
ja: パスワードの再設定をリクエストするには、メールアドレスを入力してください。

en: Password reset requested.
ja: パスワードのリセットをリクエストしました。

en: Enter your account recovery key to complete the password reset procedure
ja: 暗号化回復鍵を入力して、パスワードのリセット手順を完了してください

en: Access to the whistleblower's identity has been requested to the custodian.
ja: 内部告発者の身元へのアクセスを管理人にリクエストしました。

en: Date of the request
ja: リクエスト日

en: Show
ja: 表示

en: Congratulations!
ja: おめでとうございます

en: You have completed the platform activation.
ja: プラットフォームの有効化が完了しました。

en: Success!
ja: 成功!

en: Your whistleblowing platform is almost ready!
ja: 内部告発プラットフォームがもう少しで準備できます!

en: Check your inbox to activate it.
ja: メールを確認して、有効にしてください。

en: If not activated within 24 hours the platform will be automatically deleted.
ja: 24時間以内に有効にしない場合、プラットフォームは自動的に削除されます。

en: Sign up
ja: 登録

en: Site
ja: サイト

en: Confirmation
ja: 確認

en: Invalid confirmation
ja: 確認できません

en: Invalid phone number
ja: 電話番号が正しくありません

en: Address
ja: アドレス

en: Fiscal code
ja: 財務コード

en: Tax code
ja: 納税番号

en: The answer is too short
ja: 回答が短すぎます

en: The specified input is not valid.
ja: 指定された入力は正しくありません.

en: The specified input is not valid:
ja: 指定された入力は正しくありません:

en: please enter a valid email address.
ja: 正しいメールアドレスを入力してください。

en: please enter numbers only.
ja: 数字のみで入力してください。

en: Submissions disabled
ja: 提出は無効です

en: You are connecting to the server without anonymity and this server supports only anonymous submissions
ja: あなたは匿名性が無いままサーバーに接続しています。このサーバーは匿名による提出のみをサポートします。

en: Your report was successful.
ja: あなたの報告は成功しました。

en: Remember your receipt for this report.
ja: この報告の受領番号を覚えておいてください。

en: Use the 16 digit receipt to log in. It will allow you to view any messages we sent you, and also to add extra info.
ja: 16桁の受領番号を使用してログインください。私たちがあなたに送信したメッセージを表示したり、追加の情報を入力することができます。

en: View your report
ja: 報告を表示

en: Recipient selection
ja: 受信者の選択

en: Select the recipients of your report:
ja: 報告の受信者を選択してください:

en: Recipients selected:
ja: 選択された受信者:

en: You have reached the maximum number of selectable recipients.
ja: 選択可能な受信者の最大数に達しました。

en: The following recipients will receive your report and could not be deselected:
ja: 次の受信者があなたの報告を受け取ります。選択を解除することはできません:

en: In this step the answers to the following questions are either missing or invalid:
ja: このステップでは、以下の質問に対する回答が見つからないか、無効です:

en: You must select at least one recipient.
ja: 少なくとも一人の受信者を選択する必要があります。

en: Waiting for the file(s) to finish uploading.
ja: ファイルのアップロードが完了するのを待っています。

en: The following steps have errors:
ja: 次のステップにエラーがあります:

en: Hide
ja: 非表示

en: The following step-by-step procedure will guide you through creating your whistleblowing platform.
ja: 次のステップバイステップの手順で、内部告発プラットフォームの作成をガイドします。

en: Please choose a configuration profile:
ja: 設定プロファイルを選択してください:

en: Make it possible for this admin to reset user passwords.
ja: この管理者がユーザーのパスワードをリセットできるようにします。

en: We advise selecting this option if you would like to protect data from being lost in the situation where recipients lose their passwords. On the other hand, we would not advise using this feature if you want to setup a system where only recipients are able to access submissions.
ja: 受信者がパスワードを紛失した状況でデータが失われるのを防ぎたい場合は、このオプションを選択することをお勧めします。 一方、受信者のみが提出物にアクセスできるようにシステムをセットアップしたい場合は、この機能を使用することはお勧めしません。

en: Please choose a different username.
ja: 別のユーザー名を選択してください。

en: I have read and agree to the terms of the license.
ja: ライセンス規約を読み、同意します。

en: You have completed the platform wizard.
ja: プラットフォーム ウィザードを完了しました。

en: Please summarize your report in a few words.
ja: 短く報告を説明してください。

en: Describe your report in detail.
ja: 詳細に報告を説明してください。

en: Do you want to provide your identification information?
ja: あなたの身元情報を提供しますか?

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: Other
ja: その他

en: Dear {RecipientName},
ja: {RecipientName} 様

en: You're receiving this email because a user account has been created for you on the system: {Site}
ja: システムでユーザーアカウントが作成されたため、このメールを受信しています: {Site}

en: Username: {Username}
ja: ユーザー名: {Username}

en: Activation link: {Url}
ja: アクティベーションリンク: {Url}

en: Please click on the activation link to proceed with the account activation and to set your user password.
ja: アクティベーションリンクをクリックして、アカウントのアクティベーションを続行し、ユーザーパスワードを設定してください。

en: After successful activation you will be able to access the system via the following link: {LoginUrl}
ja: アクティベーションに成功すると、次のリンクからシステムにアクセスできるようになります: {LoginUrl}

en: Kind regards,
ja: 敬具

en: Account activation
ja: アカウントのアクティベーション

en: Your whistleblowing platform is now accessible at:
ja: 内部告発プラットフォームがアクセス可能になりました:

en: To log in, visit:
ja: ログインはこちら:

en: Users' credentials:
ja: ユーザーの資格情報:

en: The platform will be automatically deleted on:
ja: プラットフォームは自動的に削除されます:

en: Access instructions
ja: アクセス方法

en: The number of activities recently detected appears to be higher than usual.
ja: 最近検出された活動の数が、通常よりも高いようです。

en: This could be a sign of an attack (for example, someone flooding your server with bogus information) or just a usage spike due to an increased visibility of your project.
ja: これは攻撃の兆候かもしれませんし (例えば、偽の情報でサーバーをあふれさせるなど)、あなたのプロジェクトが注目を集めたために利用が跳ね上がったせいかもしれません。

en: Examine the issue to determine whether it is legitimate or not.
ja: 問題が正当なものかどうかを調べます。

en: The activities with unusual stats are:
ja: 異常な統計の活動は次のとおりです:

en: The server cannot guarantee that a new report can be stored, so submissions have been disabled.
ja: サーバーが新しい報告を保存することが保証できないため、報告が無効になりました。

en: Please consider asking your technical support to create more disk space on the server.
ja: 技術サポートに依頼して、サーバーのディスク容量の追加を検討してください。

en: GlobaLeaks technology includes a server status checking component which will alert you in case something requires your attention.
ja: GlobaLeaks テクノロジーは、あなたが何かの注意を必要とする場合に警告を表示する、サーバー状態のチェックコンポーネントが含まれています。

en: For more information, log in to the Administration interface and look at the "System Stats" and "Anomalies" sections.
ja: 詳細については、管理者インターフェースにログインし、「システム統計」と「異常」のセクションを見てください。

en: Anomaly detected in {NodeName}
ja: {NodeName} で異変を検出しました

en: This is an email to inform you that the PGP key of the following users is going to expire or has already expired:
ja: これは、次のユーザーのPGP鍵が期限切れになること、あるいはすでに期限切れになっていることを通知するメールです。

en: Without a valid PGP key, the system will not be able to send them encrypted notifications.
ja: 有効なPGP鍵がなければ、システムはあなたに暗号化された通知をお送りすることができません。

en: PGP key expiration alert
ja: PGP鍵期限切れアラート

en: A new whistleblowing site has been registered.
ja: 新しい告発サイトが登録されました。

en: Registration data:
ja: 登録データ:

en: Site: {Url}
ja: サイト: {Url}

en: Name: {Name}
ja: 名前: {Name}

en: Email: {Email}
ja: メール: {Email}

en: New whistleblowing site registered
ja: 新しい告発サイトが登録されました。

en: This is a test email sent out from the platform's administrative interface.
ja: これはプラットフォームの管理用インタフェースから送信されたテストメールです。

en: Reception of this email indicates that the server was able to authenticate to and interact with the SMTP mail server.
ja: このメールを受信したのは、サーバーが認証して、SMTP メールサーバーと対話することができたことを示しています。

en: Test email
ja: テストメール

en: This is an email to notify you that a request has been made to change your email address to {NewEmailAddress}.
ja: これはあなたのメールアドレスを {NewEmailAddress} に変更するリクエストが行われたことを通知するメールです。

en: Click the following link to validate this change:
ja: 次のリンクをクリックして変更を確認してください:

en: If you didn't request this change, change your password and contact your system administrator.
ja: この変更をリクエストしていない場合は、パスワードを変更してシステム管理者に連絡してください。

en: Email change request
ja: メールアドレス変更リクエスト

en: From: {Author}
ja: 送信元: {Author}

en: Date: {EventTime}
ja: 日付: {EventTime}

en: From: Whistleblower
ja: 差出人: Whistleblower

en: Date: {SubmissionDate}
ja: 日付: {SubmissionDate}

en: Label: {TipLabel}
ja: ラベル: {TipLabel}

en: Status: {TipStatus}
ja: 状況: {TipStatus}

en: The HTTPS certificate loaded on the platform is about to, or has already expired.
ja: プラットフォームにロードされた HTTPS 証明書が期限切れになるか、すでに期限切れです。

en: Expiration date: {ExpirationDate}
ja: 有効期限日付: {ExpirationDate}

en: Without a valid certificate, the platform will be accessible in a secure way only via Tor.
ja: 有効な証明書がないと、プラットフォームは 安全な方法の Tor 経由でのみアクセスできます。

en: Log in to solve the issue.
ja: ログインして問題を解決します。

en: Expiration alert for HTTPS certificate
ja: HTTPS 証明書期限切れアラート

en: The automatic HTTPS certificate renewal scheduled for today just failed.
ja: 今日予定されている自動HTTPS証明書更新が失敗しました。

en: The system will keep trying.
ja: システムは再試行します。

en: Failed HTTPS certificate renewal
ja: HTTPS証明書の更新に失敗しました

en: This is an email to notify you that a custodian has authorized you to access to the whistleblowing identity for the report {TipNum}.
ja: これは、報告 {TipNum} の内部告発者の身元にあなたがアクセスすることを、管理人が承認したことを通知するメールです。

en: The report can be accessed at:
ja: 報告は以下からアクセスできます:

en: Access to whistleblower's identity authorized
ja: 内部告発者の身元へのアクセスを承認しました

en: This is an email to notify you that a custodian has denied you access to the whistleblowing identity for the report {TipNum}.
ja: これは、報告 {TipNum} の内部告発者の身元にあなたがアクセスすることを、管理人が否認したことを通知するメールです。

en: Access to whistleblower's identity denied
ja: 内部告発者の身元へのアクセスを否認しました

en: This is an email to notify you that a recipient has requested access to the whistleblower's identity for the report {TipNum}
ja: これは、受信者が報告 {TipNum} の内部告発者の身元にアクセスすることをリクエストしたことを通知するメールです

en: The request can be accessed at:
ja: リクエストは以下からアクセスできます:

en: New request of access to a whistleblower's identity
ja: 内部告発者の身元にアクセスする新しいリクエスト

en: This is an email to notify you that the whistleblower for the report {TipNum} has provided their identity.
ja: これは、報告 {TipNum} の内部告発者が身元を提供したことを通知するメールです。

en: The whistleblower has provided their identity
ja: 内部告発者が身元を提供しました

en: You're receiving this email because a password reset has been requested for the account: {Username}
ja: パスワードのリセットが要求されたため、このメールを受信しています。アカウント: {Username}

en: If you didn't make this request, you may safely ignore and delete this email.
ja: このリクエストをしていない場合は、このメールを無視して、メールを削除しても問題ありません。

en: You can confirm your request by clicking the following link:
ja: 次のリンクをクリックするとリクエストを確認できます:

en: Password reset instructions
ja: パスワードのリセット手順

en: This is an email to inform you that your PGP key is expiring or has already expired.
ja: これは、あなたのPGP鍵が期限切れになること、あるいはすでに期限切れになっていることを通知するメールです。

en: You should extend its validity and update the key present on the platform, or upload a new key.
ja: プラットフォーム上に存在する鍵の有効期限を延長および更新するか、新しい鍵をアップロードしてください。

en: Without a valid PGP key, the system won't be able to encrypt data provided to you.
ja: 有効なPGP鍵がないと、システムはあなたに提供するデータを暗号化できません。

en: Click the link to activate the platform:
ja: リンクをクリックしてプラットフォームを有効にしてください:

en: Activation
ja: アクティベーション

en: A software update is available.
ja: ソフトウェアのアップデートが利用可能です

en: It is good security practice to keep the platform up to date.
ja: プラットフォームを最新化することはセキュリティ向上につながります。

en: To learn about new features and bug fixes in the new version consult the change log at: {ChangeLogUrl}
ja: 新しい機能や新しいバージョンでのバグ修正については、変更履歴をご覧ください: {ChangeLogUrl}

en: For instructions on software updates, please refer to the documentation at: {UpdateGuideUrl}
ja: ソフトウェア更新の説明は、ドキュメントを参照してください: {UpdateGuideUrl}

en: New report
ja: 新しい報告

en: The earliest expiration date is {EarliestExpirationDate}.
ja: 最も早い有効期限は {EarliestExpirationDate} です。

en: Please remember to check them before they are deleted.
ja: 削除する前に確認するのを忘れないでください。

en: Some reports will expire soon
ja: 一部の報告はまもなく期限が切れます

en: This is an email to notify you that a whistleblower has selected you as a valuable recipient of their report.
ja: これは、内部告発者があなたを報告の価値のある受信者として選択したことを通知するメールです。

en: You are asked to pay special attention to the information and material contained therein. Please keep in mind that whistleblowers often expose themselves to high personal risks in the interest of the public. Therefore the material provided within this report should be considered to be of high importance.
ja: あなたは、含まれる情報および資料に特に注意を払うよう求められます。 内部通報者はしばしば、公衆の利益のために高い個人的リスクにさらされることに注意してください。 したがって、この提出書類の中で報告される資料は、重要性が高いと考えるべきです。

en: This is an email to notify that an existing report has been updated.
ja: これは、既存の報告が更新されたことを通知するメールです。

en: Report updated
ja: 報告が更新されました

en: This email is to remind you the presence of unread or updated reports.
ja: このメールは、未読または更新された報告があることを通知するためのものです。

en: Reminder about unread or updated reports
ja: 未読または更新された報告に関するリマインダー

en: Role: {Role}
ja: 役割: {Role}

en: Password: {Password}
ja: パスワード: {Password}
